Kancelaria Prawna Gdańsk Kancelaria Prawna Gdańsk

Blog

Wyjście do sklepu, na papierosa bądź krótki spacer w czasie przerwy wydaje się dla większości z nas normalnym zachowaniem. Mało kto podejrzewa, że takim zachowaniem naruszamy obowiązki pracownicze. apple-2561914_1920.jpg

 

Przywykliśmy już do obecności kamer w przestrzeni publicznej. Monitorowane są ulice, urzędy, stadiony czy sklepy. Monitoring coraz częściej pojawia się również w zakładach pracy. Niestety, pracodawcy nie zawsze montują go zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedstawiamy sytuacje, kiedy monitoring jest uzasadniony, a kiedy jego obecność może być niezgodna z prawem. cctv-2596537_1280.jpg

 

new-york-164591_1280.jpgJeśli posiadacie Państwo grunt w dobrej lokalizacji, radzimy obserwować zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może się zdarzyć, że działka z dnia na dzień znacznie może stracić na swojej wartości. Jak to jest możliwe? Jeśli miasto, gmina bądź inny organ odpowiedzialny zmienił plan i okolica jest przeznaczona na tereny zielone, rekreacyjnie, nie będzie możliwe sprzedanie deweloperowi działki, na której mógłby stanąć np. biurowiec. Czy w takiej sytuacji można zwrócić się do organu odpowiedzialnego za uchwalenie zmiany o odszkodowanie?

 girl-1149933_1920.jpg

Molestowanie seksualne w pracy to niewątpliwie bardzo kontrowersyjny trudny temat w dialogu społecznym. Ofiary, którymi zazwyczaj, choć nie zawsze, są kobiety najczęściej nie chcą o tym rozmawiać. Pracodawcy natomiast często nie wiedzą, że takie sytuacje mają miejsce, a nawet jak wiedzą to z oczywistych względów nie są zainteresowani nagłaśnianiem problemu.

Ostatnio wygraliśmy sprawę, która dotyczyła molestowania seksualnego w jednym z dużych zakładów pracy z centralnej Polski. Reprezentowaliśmy poszkodowane kobiety, które padły ofiarami niedopuszczalnego zachowania jednego z nowozatrudnionych pracowników. Prowadzenie tej sprawy skłoniło nas do napisania tego artykułu i poruszenia kwestii, która cały czas jest tematem tabu w naszym społeczeństwie, chociaż być nie powinna.

 

Uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu często wiąże się z trudnościami i warunkami, które często są niemożliwe do spełnienia przez przedsiębiorcę chcącego sprzedawać alkohol. Osoba zainteresowana sprzedażą alkoholu musi spełnić szereg wymagań, a są to min. uzyskanie pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wskazanie adresu punktu sprzedaży alkoholu, wyrażenie zgody przez zarządcę budynku, jeśli punkt sprzedaży alkoholu będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W związku z tym, niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują pewną furtkę w prawie i coraz częściej korzystają z tzw. Koncesji Cateringowej, której wymogi są znacznie łatwiejsze do spełnienia.

Od samego początku istnienia naszej Kancelarii jednym z kluczowych celów, jaki sobie założyliśmy, poza profesjonalną pomocą dla Państwa, to nasz rozwój. Jesteśmy bardzo szczęśliwi mogąc poinformować, że 10 sierpnia 2017 roku otwieramy Punkt Konsultacyjny w Grudziądzu.

Wprowadzenie na rynek produktu lub usługi wiąże się z wieloma kosztami, zaczynając na badaniach marketingowych, testach produktu, projektach graficznych, na kosztach operacyjnych kończąc. Zdobycie uznania wśród konsumentów zajmuje również sporo czasu, a jak mówi dobrze znane wszystkim powiedzenie – „czas to pieniądz”.

Coraz częściej zdarza się, że producenci produktów konkurencyjnych chcą skrócić czas adaptacji produktu na rynku. Aby tego dokonać postanawiają skorzystać z renomy konkurentów i proponują artykuły o podobnej nazwie i/lub w podobnym opakowaniu. Takie działania wprowadzają w błąd konsumentów i tym samym są one traktowane jako nieuczciwa konkurencja.

 

Często komentujemy różne wpisy i poglądy innych osób pod wpływem chwili i rzadko zastanawiamy się, czy sposób wyrażenia naszej opinii może kogoś urazić lub naruszyć jego dobre imię. Siedząc w domowym zaciszu przed komputerem czujemy się odważniejsi, a dodatkowo mamy złudne poczucie bezkarności. Zapominamy o potencjalnych konsekwencjach naszych działań, a przecież w Internecie również obowiązuje prawo. Trzeba pamiętać, że anonimowość w sieci praktycznie nie istnieje, a namierzenie naszego komputera dla organów ściągania jest banalnie proste. 

Miło nam poinformować, że w dniu 14.07.2017 radca prawny Wojciech Kawczyński, partner Kancelarii, wygrał precedensową sprawę przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

Przebywanie na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Przepisy prawa jasno określają, w jakich sytuacjach oraz w jakim wymiarze godzin może wrócić do pracy świeżo upieczona mama. Czy obecne przepisy w jakikolwiek sposób ograniczają pracę zawodową podczas otrzymywania zasiłku z tytułu urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego?

© Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Wykonanie: strony internetowe słupsk