Kancelaria Prawna Gdańsk Kancelaria Prawna Gdańsk

Blog

Miło nam poinformować, że w dniu 14.07.2017 radca prawny Wojciech Kawczyński, partner Kancelarii, wygrał precedensową sprawę przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

Przebywanie na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Przepisy prawa jasno określają, w jakich sytuacjach oraz w jakim wymiarze godzin może wrócić do pracy świeżo upieczona mama. Czy obecne przepisy w jakikolwiek sposób ograniczają pracę zawodową podczas otrzymywania zasiłku z tytułu urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop na żądanie, czyli taki, o którym może poinformować pracodawcę nawet tuż przed początkiem dnia pracy. Jednak co w sytuacji, gdy o urlop poproszą wszyscy pracownicy? Czy pradodawca może odmówić połowie z nich?

Wyciek danych 32 milionów użytkowników portalu dla osób, które szukają romansu pozamałżeńskiego z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia pracy w sądach rozwodowych. Choć obecnie nie sposób powiedzieć, aby w sądach tych panowała stagnacja i nuda.

 

Udział pracowników w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe jest praktyką coraz częściej stosowaną w relacjach pracodawca-pracownik. Kwestią kontrowersyjną jest natomiast to, czas szkolenia odbywanego poza ustalonymi z pracodawcą w umowie o pracę godzinami pracy winien być zaliczony do czasu pracy, a co za tym idzie, czy pracownik winien za ten czas otrzymać wynagrodzenie czy też nie. 

 

Kontrahent zalega Państwu z płatnościami? Wygraliście Państwo proces przed sądem, a egzekucja okazała się bezskuteczna? Sytuacja jest zła, ale nie beznadziejna. Jest jeszcze kilka środków, które można wykorzystać celem odzyskania pieniędzy. Jednym z nich jest skarga pauliańska.

Ustalenie daty odrabiania dnia wolnego przez pracodawcę bywa kłopotliwe. Czy pracodawca ma prawo zmusić nas do przyjścia do pracy w weekend? Jakie mamy w tym zakresie prawa? Jak sprawa ma się w przypadku odrabiania święta - np. Bożego Ciała?
© Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Wykonanie: strony internetowe słupsk