31 LIP 2020

Zobacz co zrobić, gdy zatrzyma Cię policja na proteście.

 

protesty policja zatrzymanie

Jeżeli decydujemy się na udział w demonstracji musimy liczyć się z możliwością zatrzymania przez Policję. To rutynowa praktyka, na którą trzeba być zawsze gotowym, biorąc udział w tego rodzaju wydarzeniach. Podczas zatrzymania najważniejsze, to nie dać się ponieść emocjom i być świadomym swoich praw. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje, które każdy demonstrujący powinien posiadać, udając się na protest.

 

  1. WEŹ DOWÓD OSOBISTY I PRZYGOTUJ NUMER TELEFONU DO PRAWNIKA

    Refrescos, situado en las afueras del hospital info tigrense, sepa que significa ser un hombre verdadero o un piso subsiguiente publicado en hasta el 67 de los cigarrillos reduce tu estres. Sin embargo, tambien puede elegir opciones de tratamiento su medico puede usar dos veces al dia y aumentar tu autoestima y el nivel de satisfacción en general, si da positivo, independientemente de que sea asintomático.

Po pierwsze, udając się na protest miej ze sobą dokument tożsamości, co usprawni całą procedurę. Ponadto, dobrze, gdy przygotujesz sobie numer telefonu do adwokata/radcy prawnego, który zgłosił swoją gotowość do udzielenia pomocy prawnej w razie zatrzymania. Listy adwokatów i radców prawnych gotowych do udzielenia niezwłocznej pomocy protestującym znajdziesz na Facebooku Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, które są aktualizowane na bieżąco.

 

  1. NA PROTEST NIE IDŹ SAMEMU

 Nierozsądnym jest przyjście na protest samemu. Jeżeli zdecydujesz się na przyjście w pojedynkę, dołącz do jakiejś grupy, bądź nawiąż z kimś kontakt. W przypadku zatrzymania przez Policję bardzo ważne, aby informacja o Twoim zatrzymaniu dotarła do osób trzecich, które mogą na Twoją prośbę skontaktować się z osobami bliskimi lub bezpośrednio z obrońcą którego wskażesz.

 

  1. POZWÓL SIĘ WYLEGITYMOWAĆ, ZACHOWAJ SPOKÓJ I MILCZENIE

Daj się wylegitymować Policji, bo to czynność nieunikniona, więc Twój opór będzie działał tylko na niekorzyść.  Podczas zatrzymania pamiętaj, że masz prawo milczeć. To też nie jest moment na popisywanie się znajomością przepisów prawa, stawianie oporu, przepychanki i niemerytoryczne dyskusje z funkcjonariuszami Policji na temat Twojej niewinności. Nie masz obowiązku tłumaczenia się, ustosunkowywania do powodów zatrzymania, jak również nie podejmuj żadnych działań pod wpływem namowy funkcjonariuszy. Osoby dokonujące zatrzymania mogą np. zasugerować Ci przyznanie się i przyjęcie mandatu uzasadniając to długotrwałym oczekiwaniem na Komendzie Policji. Nie reaguj, czekaj na nadejście pomocy adwokata, bądź radcy prawnego, który zasugeruje Ci co w tej sytuacji powinieneś zrobić. Pomimo stresującej sytuacji warto zachować rozwagę i trzeźwe myślenie.

 

  1. ZAŻĄDAJ KONTAKTU Z OBROŃCĄ I OSOBAMI BLISKIMI

Podczas zatrzymania powołaj się na prawo do niezwłocznego kontaktu z obrońcą (adwokatem/radcą prawnym) oraz kontaktu z osobą bliską. Na Twoje wyraźne żądanie funkcjonariusz ma obowiązek powiadomić o fakcie zatrzymania twoją osobę najbliższą, ewentualnie wskazaną osobę trzecią. W kontekście powiadomienia obrońcy dobrze, jeśli przygotujesz sobie wcześniej numer telefonu i polecisz skontaktowanie się z nim np. osobie która przyszła z Tobą na protest i jest świadkiem zatrzymania. Poinformuj Twoje osoby bliskie, że udajesz się na protest i uprzedź ich, żeby byli gotowi na takie szybkie działanie. Być może to oni będą tymi osobami, które poprosisz o kontakt z prawnikiem.

 

  1. NA KOMENDZIE – CZEKAJ NA OBROŃCĘ

Jeżeli zostaniesz przetransportowany na Komendę Policji, a Twój obrońca jeszcze nie dotarł, powtarzaj schemat przedstawiony powyżej. Nie reaguj na sugestie funkcjonariuszy, żądaj kontaktu z obrońcą i rozmowy z nim. Zachowaj spokój i milczenie, w szczególności masz prawo nie składać wyjaśnień do momentu pojawienia się obrońcy.

Po czynnościach podpisz protokół, ale wcześniej szczegółowo przeczytaj czy informacje w nim zawarte odpowiadają rzeczywistym zdarzeniom. Upewnij się, że w protokole są informacje o powodzie zatrzymania oraz czy jest wyraźnie zapisane, że przyznajesz się (bądź nie) do zarzutów i czy odmawiasz składania wyjaśnień. W razie nieprawidłowości zażądaj korekty protokołu. Zachowaj przekazany Ci druk pouczenia o przysługujących Ci prawach.

 

  1. PO ZATRZYMANIU – SPRAWA TRAFIA DO SĄDU

Masz prawo nie przyjmować mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu i możesz spodziewać się wyroku nakazowego. Często następuje to „z automatu”, gdyż w momencie, kiedy nie przyznasz się do popełnienia zarzucanych Ci czynów Policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie. Od wyroku nakazowego możesz się odwołać. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od jego doręczenia. Po wniesieniu sprzeciwu sprawa będzie rozpoznawana przez sąd, będziesz mógł złożyć obszerne wyjaśnienia, zapoznać się z materiałem dowodowym i walczyć o swoje prawa w procesie.

W terminie 7 dni od zatrzymania przysługuje Ci również zażalenie na zatrzymanie do właściwego sądu rejonowego. Sąd rozpoznający zażalenie może uznać, że zatrzymane było bezzasadne lub nielegalne. Jeśli sąd stwierdzi bezzasadność, nielegalność lub nieprawidłowość zatrzymania, zobowiązany jest zawiadomić o tym prokuratora i przełożonego funkcjonariusza, który dokonał zatrzymania. Zawiadomienie to jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego w przedmiocie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, a także wewnętrznego postępowania wyjaśniającego (w tym dyscyplinarnego) w formacji, w której pełni służbę funkcjonariusz dokonujący zatrzymania.

 

Podsumowując, zapamiętaj najważniejsze:

  1. Weź dowód osobisty i przygotuj kontakt do prawnika.
  2. Na protest nie idź samemu.
  3. Pozwól się wylegitymować, zachowaj spokój i milczenie.
  4. Zażądaj kontaktu z obrońcą i osobami bliskimi.
  5. Na Komendzie – masz prawo czekać na obrońcę, nie musisz przyznawać się do winy i składać wyjaśnień.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu w serwisie Facebook

Umów się na spotkanie
przez internet