Aktualizacja: 27.04.2020
Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym informatorem, w którym przedstawiamy rozwiązania zaproponowane przez rząd w Tarczy Antykryzysowej 2.0. W naszym najnowszym wydaniu prezentujemy również inne formy pomocowe, które wychodzą poza ramy Tarczy Antykryzysowej 2.0. Zapraszamy do lektury – wystarczy kliknąć >>tutaj<<
Poniższy artykuł prezentuje omówienie projektu Tarczy Antykryzysowej 1.0. Część omówionych poniżej zagadnień nie znalazła się finalnie w ustawie lub została zmieniona.
Monitorujemy sytuację w związku z Tarczą antykryzysową. Przedstawiamy Państwu czwartą z pięciu części naszego opracowania projektu ustawy, która ma wesprzeć przedsiębiorców. W niniejszym artykule omówimy pomoc dla najemców i wynajmujących lokale handlowe.
Możliwość obniżenia czynszu najmu powierzchni handlowych dotyczy przedsiębiorców będących najemcami lokali w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 m2. Powyższe ma zastosowanie w sytuacji, gdy działalność najemcy na podstawie przepisów prawa zostaje zakazana lub ograniczona w okresie zagrożenia epidemii,
a najemca działalności tej nie prowadzi, wtedy też wysokość czynszu najmu za okres zakazu ulega obniżeniu o 90% w stosunku do czynszu przysługującego wynajmującemu na podstawie umowy,
Jeżeli wymagałyby tego względy słuszności, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, inaczej oznaczyć wartość obniżenia czynszu.
W zakresie podatku od nieruchomości komercyjnych, projekt przewiduje możliwość przedłużenia terminu zapłaty podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych. Polega on na przedłużeniu terminu zapłaty podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące marzec-maj 2020 roku do dnia 20 lipca 2020 roku. Wymaga jednak spełnienia poniższych przesłanek:
- poniesienie w danym miesiącu negatywnych konsekwencji ekonomicznych
z powodu COVID-19; - uzyskanie w danym miesiącu przychodów o co najmniej 50% niższych od przychodów z tożsamego miesiąca roku poprzedniego.
W powyższym zakresie:
- ustalimy czy spełniasz kluczowe wymogi do skorzystania z projektowanych rozwiązań,
- dołożymy wszelkich starań by wynegocjować odpowiednie obniżki czynszu,
- w razie braku porozumienia – będziemy dochodzić Twoich roszczeń w procesie sądowym.
Przeczytaj również pozostałe części omówienia projektu Tarczy Antykryzysowej
- Tarcza antykryzysowa – zabezpiecz swoich pracowników – omówienie projektu cz. I
- Tarcza antykryzysowa – pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców – omówienie projektu cz. II
- Tarcza antykryzysowa – pomoc dla samozatrudnionych – omówienie projektu cz. III
- Tarcza antykryzysowa – wsparcie dla najemców i wynajmujących lokale handlowe – omówienie projektu cz. IV
- Tarcza antykryzysowa – wsparcie podatkowe – omówienie projektu cz. V
Jako kancelaria prawna, stale monitorujemy zmieniającą się sytuację w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Dopasowujemy do niej zarówno nasze rozwiązania, jak i sposoby pracy. Pragniemy zapewnić, że oprócz naszej normalnej działalności prawniczej, zespół Kancelarii na bieżąco wypracowuje dopuszczalne środki ochrony prawno-podatkowej. Dokładamy wszelkich starań, aby oferowane rozwiązania mogły zapewnić Państwu należytą ochronę, a świadczenie naszych usług prawniczych było na poziomie, którego wymaga dzisiejsza sytuacja..
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną dotyczącą naszego wsparcia przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami epidemii koronawirusa oraz polubienia naszego profilu na Facebooku.
Autorzy:
Paula Kowalska oraz Mateusz Cur